Zadzwoń do nas: +48 602 170 792 | Znajdź nas na mapie >

Ewidencja zakupionych towarów handlowych na podstawie paragonu

7 maja 2015

Kiedy można wpisać do księgi podatkowej poniesione koszty związane z zakupem towarów handlowych na podstawie paragonu?

Jako że podstawą zapisów dokonywanych w księdze podatkowej są dowody księgowe (m.in.: faktury, faktury VAT, rachunki, dzienne zestawienia dowodów), paragon może zostać zaksięgowany tylko, gdy:

W takim przypadku paragon musi spełniać kilka warunków:

Ponadto podatnik jest obowiązany na odwrocie paragonu uzupełnić jego treść o:

Podatnik dokonujący zakupu towarów handlowych w sklepie detalicznym na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej może uwzględnić poniesione wydatki w księdze podatkowej na podstawie paragonu jedynie w przypadku, gdy zostaną na nim umieszczone wszystkie prawnie wymagane dane.

Zakup innych towarów niż wymienione w § 14 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów skutkuje niemożnością wykazania w kosztach księgi podatkowej poniesionych z tym wydatków na podstawie paragonu. Przedsiębiorca powinien otrzymać fakturę. Obowiązkiem sprzedawcy jest wystawienie faktury na żądanie tylko w sytuacji, gdy żądanie zgłoszono w terminie 3 miesięcy od końca miesiąca dostarczenia towaru do odbiorcy (art. 106b ust. 3 ustawy o VAT).