Zadzwoń do nas: +48 602 170 792 | Znajdź nas na mapie >

Jak długo przechowywać księgi i dowody?

8 maja 2015

Podatników prowadzących księgi podatkowe obowiązuje przechowywanie ksiąg i wszystkich powiązanych z nimi dokumentów do upłynięcia okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego (art. 86 § 1 Ordynacja podatkowa), który wynosi 5 lat. Okres ten jest liczony od końca roku kalendarzowego przypadającego na termin zapłaty podatku za rok, którego dotyczy księga podatkowa.

Za księgi podatkowe uważa się m.in.: podatkową księgę przychodów i rozchodów, wszystkie ewidencje i rejestry prowadzone dla celów podatkowych, dowody księgowe.

Zatem podatnicy w 2015 r. mogą zlikwidować księgi podatkowe i pozostałe dokumenty prowadzonej działalności za okres do 2008 r., ponieważ okres przypadający na ich przechowywanie minął z końcem 2014 r.

Pięcioletni okres przechowywania ksiąg może ulec przerwaniu, a w konsekwencji wydłużeniu z powodu np. ogłoszenia upadłości. Mówi o tym art. 70 § 2-8 oraz art. 70a.

 

O autorze

Biuro rachunkowe Kotnis Filipczyk

Zespół Biura Rachunkowego Agnieszka Kotnis-Filipczyk tworzą profesjonaliści z wieloletnim doświadczeniem. W trosce o najwyższą jakość świadczonych usług, Biuro Rachunkowe Agnieszka Kotnis-Filipczyk nieustannie podnosi kwalifikacje swoich pracowników poprzez uczestnictwo w szkoleniach i kursach podatkowych oraz kadrowo-płacowych.

Przeczytaj również

Skierowanie na badania wstępne – zmiany

23 maja 2015Dodał: Sebastian

Z dniem 1 kwietnia 2015 r. weszły przepisy nowelizujące zasady kierowania prawcowników na badania profilaktyczne (art. 229 K.p.). Dopuszczenie pracownika do pracy jest możliwe jedynie po przeprowadzeniu badań wstępnych, które skutkują wydaniem orzeczenia lekarskiego, które stwierdza brak ...

Zobacz

Jak długo przechowywać księgi i dowody?

8 maja 2015Dodał: Sebastian

Podatników prowadzących księgi podatkowe obowiązuje przechowywanie ksiąg i wszystkich powiązanych z nimi dokumentów do upłynięcia okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego (art. 86 § 1 Ordynacja podatkowa), który wynosi 5 lat. Okres ten jest liczony od końca roku kalendarzowego ...

Zobacz

Ewidencja zakupionych towarów handlowych na podstawie paragonu

7 maja 2015Dodał: Sebastian

Kiedy można wpisać do księgi podatkowej poniesione koszty związane z zakupem towarów handlowych na podstawie paragonu? Jako że podstawą zapisów dokonywanych w księdze podatkowej są dowody księgowe (m.in.: faktury, faktury VAT, rachunki, dzienne zestawienia dowodów), paragon może zostać ...

Zobacz
go-top

Miesięcznik e-Doradca

Miesięcznik e-Doradca

Luty 2015

Dane kontaktowe

Małopolska
ul. Kielecka 29B przy Rondzie Mogilskim
31-523 Kraków
tel.: +48 602 170 792
tel.: +48 602 171 609
e-mail: rdzonek.filipczyk@interia.pl

© 2015 BIURO RACHUNKOWE KOTNIS-FILIPCZYK